25 Mayıs 2010 Salı

2 gunde yuruyerek Roma

Haftasonu sonunda gelmeyi basarabilen cocukluk hatta bebeklik arkadasim ve sevgili esi ile siki bir Roma turundan fotograflar..

insallahhİki günlük Roma turumuzun ilk durağı Colosseo oldu. Colosyum’un içine ben daha önce hiç girmemiştim, dışarıdan ihtişamı o kadar büyük ki içinde bunu gölgeleyebilecek bir seyler olacağını tahmin etmiyordum. Bilet kuyruğunda saatlerce beklemek de ayrı bir konu tabiî ki.
Bu defa sag olsun arkadaşımızın ısrarı ile bahçede İngilizce rehberlik teklif eden bayandan 2 saatlik Colosseo + Fori Imperiali turu aldık. Colosyum’un normal bilet bedeli 13 Euro iken biz kişi başı 25 Euro ödeyerek rehber hizmeti de almış olduk. Rehberimizin İngilizcesi, aksanı ve anlatisindaki basarî beni gerçekten şaşırttı. Sonuç olarak 1 saate yakin bizi gezdirdi ve içinde olayların eskiden nasıl geliştiğini anlattı. Çok basarili fotoğraflar çektim, çok mutlu oldum. Tek sorun çok sıcak olması ve içeride günesin altında baygınlık gelmesi. Bir de memleket bizim gibi uyanıklarla dolu değil, içeride su veriyim mi abla diye sucu çocuklar yok, hep birlikte üçümüzde kuruduk içeride resmen. Colosseo turunu tamamladiktan sonra 45 dakika gibi bir bekleme suresi koyunca araya rehberimiz zaten 2 gün gibi az bir suremiz olunca Fori Imperiali kısmını tek başımıza yaptık. Colosseo dan Piazza Venezia’ya doğru yürüdük ve daha sonra Via Nazionale’nin girişinden Montiye doğru sapıp Monti sokaklarını dolaşıp bir de meydandaki “Bottega del Caffè” de salatalarımızı yedik. Monti’den Repubblica meydanına doğru Via Nazionale’den yürüdük, meydandaki meşhur kiliseyi gezdikten sonra metro’ya binip Vatikan’a doğru gittik.
Vatikan’da en son gittiğimde olduğunu hatırlamıyorum ama bir takim kıyafet kuralları konulduğunu gördüm. Askılı kıyafet olmayacak, erkeklerde şort olmayacak filan gibi. Kontrol için sıramızı bekledikten sonra kilisenin içini gezdik, Capella Sistinayi atlayarak yorgunluktan bayılmış bir şekilde kendimizi eve attık.Aksam Campo da Fiori’deki balık restoranımız “San Lorenzo”ya (http://www.ilsanlorenzo.it (pesce) gidip afiyetle yemeklerimizi yedikten sonra Piazza Navona’ya yürüdük.Piazza Navona ve çeşmede birkaç fotoğraf ve çevreye bakınmadan sonra yine baygın ama mutlu bir şekilde evimize donduk.
Ertesi gün sabah normal bir saatte uyanılıp bu defa Via del Corso’dan başlayıp ask çeşmesi, Via Condotti, Piazza Spagna, Piazza F , ve via del corsonun paralelinden yürüyerek A ve son olarak da Pantheon ziyareti ile 2 günlük gezimizi aksam yemeğini esimin hazırladığı süper yemekleri yiyerek tamamladık. Elbette Roma’da görülecek daha çok fazla şey var, acık hava müzesi gibi bir yer. İki günde çok erken uyanmadan cook geç yatmadan yapılabilecek mantıklı bir geziydi bizimki. Birlikte olmaktan ve birlikte gezmekten çok zevk aldım canlarım yeniden gelin inşallah.

Hiç yorum yok: